NY

Центральний Парк Нью-Йорка

Центральний Парк Нью-Йорка не є найбільшим міським парком не тільки Америки, а й свого міста, поступаючись паркам у Бронксі та Квінсі. Створений на багато десятиліть пізніше парків у Бостоні та Філадельфії, він — не найстаріший парк в США; більше того, за думкою його власних архітекторів, не є найгарнішим парком у Нью-Йорку, програючи парку в Брукліні. Та саме він, без перебільшення, є найвідомішим та значущим міським парком Америки.

7

А ще, мабуть, найбільш впізнаваним парком світу. Адже, навіть той, хто ніколи не бував в Америці, бачив його мільйон разів в улюблених фільмах та серіалах. Першим фільмом, що зняли тут, був «Ромео і Джульєтта» в 1908 році. І з того часу у цьому, єдиному на Манхеттені, зеленому куточку було знято більш ніж 250 фільмів. «Адвокат Диявола», «Жорстокі ігри», «Сніданок у Тіффані» та «Диявол носить Prada», що й казати, навіть Керрі Бредшоу зі своїми подругами гуляла теж саме тут. Хизуючись цим, у Нью-Йорку проводять спеціальні 2-годинні екскурсії Центральним Парком, присвячені сценам з відомих фільмів, що там знімалися. Тож майже щодня о 12:00 можна приєднатися до однієї з них на 59-ій вулиці біля парку. Або ж роздрукувати список фільмів і спробувати самим знайти якнайбільше знайомих куточків у парку.

Фотографії Central Park, зняті з повітря можна прийняти за фотомонтаж, настільки дивно виглядає такий рівний прямокутник з дерев та галявин посеред велетенських хмарочосів. Так, наче хтось вирізав шматочок лісу і вставив його у панораму міста. Історія створення цих повністю рукотворних 3,5 км² дійсно неординарна. З 1820 по 1850 роки кількість населення Нью-Йорка зросла в чотири рази, а от зелених місць для відпочинку зовсім не було. Не було настільки, що по вихідним в той час гуляли на кладовищах. Потрібно було якесь місце для променаду, неспішних і чинних прогулянок і хвастощів новим вбранням, кіньми та каретами. А владі Нью-Йорку дуже хотілося мати щось на кшталт власного лондонського Гайд-парку. Тож у 1857 році був проведений конкурс, який виграли два архітектори — американець Фредерік Олмстед і англієць Калверт Вокс, які здобули освіту і практику в Європі (в США на той момент не було жодної школи, яка б спеціалізувалася на ландшафтному і парковому дизайні).

9

Central Park будувався помпезно й гучно. Перший громадський ландшафтний парк у всіх штатах США, він коштував майже стільки ж грошей, скільки весь штат Аляска. На той час міська межа проходила по сучасній 39-й вулиці, а Гарлем, який межує з парком на півночі, тоді був окремим містом і до Нью-Йорку мав дуже віддалене відношення. Уся ж величезна ділянка, на якій зараз розташовується парк, була шматком заболоченої землі, що лежала за межами міста, подекуди заселена фермерами і бідними хатками. До того ж, це місце використовувалося, як міське звалище і було раєм для бур’янів. Будівництво тривало довго і непросто. Тільки для прокладання доріг у парку, було використано більше пороху для вибуху каменів, ніж на Битві під Геттісбургом у часи Американської Громадянської Війни. За 16 років на територію парку розміром 4 на 0,8 кілометра було завезено понад 14 тисяч кубічних метрів родючої землі, і висаджено понад 4 мільйонів рослин 1400 видів.

10

Архітектори сподівалися, що тут після важкого дня відпочиватимуть усі класи та верстви населення, але через велику відстань до півдня Манхеттена, де проживав робітничий клас, аж до двадцятих років ХХ століття Центральний Парк залишався в основному місцем прогулянок для багатих. Був такою собі альтернативою світським салонам. До речі, добре знаючи вподобання знатної молоді, доріжки парка спеціально зробили звивистими, щоб запобігти кінним перегонам на каретах.

Свого часу Central Park став не тільки найприголомшливішим парком Америки, але і проривом з інженерної точки зору. Кілька рівнів непересічних між собою доріг, численні тунелі для відведення дощової води, чиста питна вода, що була доступна в будь-якому куточку парку, не кажучи вже про рукотворні водойми, які вкрай важко відрізнити від справжніх.

2

Та через деякий час після відкриття, парк почав занепадати. Замість прогулянок на каретах в моду увійшли поїздки на автомобілях, згодом помер Вокс, один з творців парку, який до кінця життя стежив за його станом. Місто перестало виділяти гроші на утримання парку, не було кому замінювати старі дерева, кущі, стежити за газонами і ігровими майданчиками, поліція перестала патрулювати територію, і з часом в парку виріс рівень злочинності.

На щастя, ці часи давно позаду. Сьогодні кошти на утримання парку більшою мірою виділяються не з бюджету, а жителями Нью-Йорка. Слідкує за парком некомерційна організація — Комітет з охорони природи Центрального парку. Крім того, щедрі пожертви роблять жителі міста. Наприклад, американський бізнесмен Джон А. Полсон пожертвував на користь Центрального парку 100 мільйонів доларів, цей подарунок став найщедрішим в історії парку. За словами благодійника причиною цьому стали сімейні спогади про перше побачення його бабусі з дідусем в цьому парку в 1920-х роках, про те як пізніше бабуся гуляла там з його матір’ю, а потім батьки водили туди його самого.

Гуляти Центральним парком цілими днями буде цікаво і тим, чия сімейна історія поки що ніяк не пов’язана з ним. Ще б пак, в Central Park можна знайти все що завгодно. Навіть справжній єгипетський обеліск, що стоїть поблизу музею Мет і прозваний Глою Клеопатри. Хоча ніякого відношення до цариці Єгипту він не має. Обеліск було збудовано на замовлення фараона Тутмоса Третього, а в XIX ст. його було подаровано Америці. Магнат Вільям Вандербілд оплатив доставку 2З8-тонного обеліску з Єгипту в Нью-Йорк, яка зайняла майже півроку, розрекламувавши таким чином свою залізницю.

8

Біля входу з боку 5-ї авеню знаходиться зоопарк, відомий всім шанувальникам мультфільму «Мадагаскар». Тут, біля вольєрів з мавпами, сніговими леопардами, ведмедями, лемурами — натовпи дітей і їхніх батьків. До речі, в парку працює ще один звіринець, контактний. У ньому живуть домашні тварини: поні, кози, вівці, декоративні свинки. Всіх їх можна годувати і пестити. Крім того, для дітей є безліч дитячих майданчиків. Хоча й Олмстед, один з архітекторів парку, ненавидів їх, і створював парк виключно для повільних прогулянок і відпочинку, вважаючи, що дітям взагалі не можна дозволяти бігати парком, чи, боронь Боже, качатися по траві.

Яким би не задумував парк Олмстед, зараз тут безліч місць для пікніків і того самого качання по траві. Наприклад, Овече пасовище (Sheep Meadow), до 1934 року це місце служило пасовищем для овець, а пастухи жили в будівлі поряд з парком, яку на сьогодні перебудували в ресторан Tavern on the Green. Зараз це один з улюбленіших куточків парку для пікніків, а влітку тут час від часу безкоштовно показують фільми просто неба. Знайти Овече пасовище можна в західній частині парку в районі від 66-ї до 69-ї вулиці.

6

Крім того, для пікніків чудово підходять:

  • ставок з боку П’ятої авеню;
  • луг між західними 66-ою і 69-ою вулицями;
  • газони біля моста «Бо» з боку західної 72-ої вулиці і вишневий пагорб;
  • луг між 79-ою і 85-ою вулицями з прекрасними видами на хмарочоси;
  • вишневі алеї біля резервуара Жаклін Кеннеді (західні 90-ті вулиці);
  • луг між 103-ою і 107-ою вулицями зі входом на західній 106-й вулиці.

 

Між 71-ою і 74-ою вулицями знаходиться Strawberry Fields — територія, де шанують пам’ять легендарного учасника The Beatles — Джона Леннона. Поруч з цим місцем знаходяться апартаменти, де жив співак зі своєю дружиною Йоко Оно. І тут же, біля свого будинку, його було вбито. На згадку про співака в 1981 році член міської Ради назвав цю частину парку — Strawberry Fields, на честь пісні Бітлз «Strawberry Fields Forever».

В центрі парку біля ставка з черепахами знаходиться Замок Бельведер, що було споруджено на вершині Vista Rock, одного з каменів, що був настільки великим і старим (його приблизний вік 450 мільйонів років), що при будуванні парку його залишили на своєму місці. До 60-х років Нью-Йоркська метеорологічна організація використовувала це місце для прогнозування погоди. Неподалік, у серці парку, знаходиться алея «Молл», відома красою в’язів, що ростуть по її обидва боки та зустрічаються гілками в центрі, і скульптурами відомих письменників. А в районі 73-ої вулиці знаходиться модельно-човновий ставок, в який можна спробувати запустити свій кораблик на пульті управління. Навколо ставка стоять дві скульптури, які дуже люблять не тільки діти, а й дорослі — пам’ятник Гансу Християну Андерсену з гидким каченям і Алісі в країні чудес, що сидить на величезному грибі.

4

Є у Центральному парку і Сад Шекспіра, чудовий сад в якому посаджені квіти згадані в творах Вільяма Шекспіра. Сад знаходиться поруч з театром Делакорт, де з травня по серпень проходить фестиваль, присвячений Вільяму Шекспіру. «Shakespeare in the Park» є яскравою подією літа в Нью-Йорку, завдяки участі в ньому відомих кінозірок таких як Аль Пачіно, Меріл Стріп і Наталі Портман. Безкоштовні квитки ви можете знайти тут.

Заздалегідь краще купувати квитки, і якщо ви хочете здійснити різдвяну мрію та покататися взимку на ковзанці в Central Park. Їх тут, навіть, дві: the Wollman Rink (для любителів) and the Lasker Rink (для гри в хокей, і професійних фігуристів).

І, коли ви думаєте, що знаєте вже всі секрету Центрального Парку, можна спробувати знайти Секретні водоспади. Багато туристів не знають про ці приховані місця. В цілому в парку знаходиться п’ять водоспадів, усі вони штучно зроблені використовуючи Нью-Йоркську питну воду. Щоб пройти до водоспадів, зайдіть в парк із західного боку на 102-й вулиці і йдіть за потоком води під назвою ‘the Loch’ до 106-ї вулиці.

3

Якщо ви звернете увагу на входи в парк, то кожному з них присвоєно окреме ім’я. Так, в парку є ворота Вчених, Артистів, Ремісників, Торговців, Фермерів, Мисливців, Шахтарів, Лісників, Інженерів, Винахідників, Військових і ін. І тільки одні ворота названі на честь конкретної людини — «Ворота Вандербільта» (the Vanderbilt Gate). Спочатку, вони прикрашали особняк аристократа Корнеліуса Вандербільта, а пізніше були подаровані Нью-Йорку.

А щоб не заблукати, відкриваючи для себе все нові таємниці парку, ось вам остання секретна підказка: ви можете орієнтуватися по ліхтарях. Якщо підійти до одного з найближчих ліхтарів, яких приблизно 1600 штук, то побачите, що на них є чотири цифри. Перші дві вказують на найближчу вулицю, другі — в якому напрямку ви йшли: східному або західному. Парні цифри — схід, непарні — захід. Тепер Ви точно не заблукаєте :)