Wild-West-End-Garden

Секретні сади

Сучасний темп життя прискорюється з кожним роком. Усе більше обов’язків і задач, усе менше часу, кругом стрес, кризи, нервові зриви та походи до психотерапевтів. А психотерапевти радять зупинитися, хоч на хвилинку, сісти, заспокоїтися, віднайти свою “нішу спокою” та обов’язково знайти для себе “безпечне місце”, де б можна було набратися сил та привести думки до ладу.

Певно, що в Древніх Афінах нічого не чули про психотерапевтів, та саме там колись почали створювати перші «філософські сади». Так тоді називали платанові та маслинові гаї з закрученими стежками, у яких філософи, прогулюючись, читали лекції своїм учням, проводили заняття, та так само давали поради заспокоїтися, віднайти свою “нішу спокою” та обов’язково привести до ладу свої думки.

 The.Palacio.de.Generalife.original.22230

Секретні сади, або ж невеликі, приватні зони відпочинку “лише для своїх” любили ховати у своїх паркових комплексах і королі, і вельможі. Тож зараз приїжджаючи на екскурсію до якогось палацу в Англії, Італії чи Іспанії, ви маєте змогу відпочити в тих самих затишних куточках парку, де колись відпочивали від прийняття історично важливих рішень їхні відомі власники. Треба лише знайти потрібну таємну стежку.

 Іноді саме краса цих садів рятувала палаци від руйнування завойовниками. Як це сталося з таємними садами над Гранадою. Під час іспанського завоювання, королівська сім’я була настільки вражена красою Альгамбра та Хенераліфе, що зробила це місце своєю королівською резиденцією.

 DSC_0230

Сад Хенераліфе або ж “Сад Архітектора” носить статус найстарішого з маврських садів, і є частиною єдиного комплексу Альгамбра в Андолусії. Проектувався він, насамперед, для усамітнення і відпочинку, тож у ньому безліч куточків, у яких можна насолодитися тишею і дзюркотінням води. Чисельні патіо садового комплексу були сформовані, як продовження парадних і житлових загороджень, в оточенні стін і живих заростей. Частіше всього, за мавританськими традиціями, композиційним центром патіо був басейн або фонтан — ще один елемент “секретного саду”, який ландшафтні дизайнери Європи перейняли лише у XVII столітті.

Зараз від початкової структури комплексу незмінними залишилися тільки тераси, на яких і розбиті сади Хенераліфе. В епоху християнства двір був значно перебудований, хоча сліди засновників все-таки збереглися.

 Palacio_Generalife

Перебуваючи під охороною ЮНЕСКО, Альгамбра та Хенераліфе сьогодні відкриті для відвідувачів з 15 березня по 14 жовтня: ПН-НД 8:30 — 20:00, а з 15 жовтня по 14 березня: ПН-НД 8:30 — 18:00. Білет в Альгамбру (з відвідуванням Хенераліфе, Палаців Насридів та Алькасаба) коштує € 14; а вхід лише до саду Хенераліфе — близько € 7.

 Blenheim Palace 064

Хоча першість у заснуванні таємних садів і не належить Великобританії, саме англійські сади залишаються прикладом незрівнянного ландшафтного мистецтва. Один із популярних секретних садів Англії сховано в парку палацу Бленхейм, який є, на хвилиночку, родовим маєтком сера Вінстона Черчилля. До речі, це єдиний палац у Англії, що не належить королівській сім’ї. Територія парку займає вісім із половиною квадратних кілометрів, і там без перебільшення можна ходити днями. Італійський сад, Сад Троянд, Лавандовий сад, Сад розваг — це далеко не повний список куточків парку, що варті уваги. Адже за дорученням Джорджа Черчилля проектуванням паркового комплексу в Бленхеймі займався Ланселот Браун, кращий ландшафтний дизайнер Англії всіх часів. Він повністю перепланував парк, зніс усі попередні споруди й посадив сотні дерев. І, звісно, у цьому неймовірному місці є свій Секретний Сад. Щоправда, він частково втратив свою таємничість, через наявність вказівних табличок, без яких знайти його було б набагато важче. Адже якщо б не спеціальна табличка й не путівник, ви ніколи не подумаєте, що за цими приємними кущами ховається цілий «парк у мініатюрі».

 

Тур по палацу Бленхейм зазвичай займає 1,5 — 2 години. Вартість білета для дорослих 23 £, для пенсіонерів — 18,30 £, для дітей — 12,50 £, сімейний — 60 £.

У дворі Блейнхейм іноді проводяться приватні закриті заходи, тому необхідно перевірити, щоб палац не був закритий саме в день вашого приїзду. Зазвичай прочитати програму заходів можна на офіційному сайті. І, що дуже приємно, прямо на сайті можна замовити ланч або кошик для справжнього англійського пікніка в саду.

 

“Giardini Segreti” є типовою рисою і багатьох італійських парків та садів епохи Ренессанс і барокко. Ці потайні місця, незрідка розташовані недалеко від будинку власника, і потрапити туди міг не кожен гість парку, а тільки його господар. Так на території Вілли Боргезе в Римі, крім парку, було розбито цілих три таємні сади, які призначені не для широкої публіки, а виключно для членів сім’ї та близьких. Прогулятися цим садовим комплексом можна щодня з вівторка по неділю з 8.30 до 19.30 вечора. Каса закривається о 19.00 вечора.

Крім того є обмеження: одночасно садом гуляти можуть не більше 360-ти чоловік, а зайшовши, через 2 години потрібно обов’язково закінчити прогулянку.

 IMG_20180624_125137936

Секретні сади час від часу стають темою й чисельних ландшафтних виставок та інсталяцій. Наприклад, у рамках Milan Design Week 2012 Заха Хадід разом із Паолою Навоне представляли свій проект The Secret Garden. Його окрасою стали шатри сплетені з гілок ліщини, що залишилися на території Ботанічного саду після весняного обрізання дерев. Шатри були розфарбовані в казковий ультрамариновий колір, а в середині світили десятки різнокольорових світильників. Чи то кокони, чи то велетенські гнізда різних форм та розмірів, вони справді створювали атмосферу таємничого, казкового саду. Павільйон Захи Хадід своєю складною формою нагадував фігурку орігамі. Зроблений із товстого мармуру, він виглядав напрочуд легким і трохи містичним, і розкривав цей, такий класичний, матеріал з абсолютно нової сторони.

 77a7e2adc35d427bea6b7a24a9eb3bc6

А на нещодавній виставці Chelsea Flower Show 2018 (в категорії Space to Grow) свою п’яту золоту медаль отримала Кейт Голд за свій варіант секретного саду West End Garden. Його концепція полягає в поєднанні конфіденційності і спокою із сучасною інтерпретацією саду та новітніми технологіями. Так інноваційні плитки Pabegen перетворюють кроки відвідувачів в електрику, за рахунок якої працює освітлення в саду. А рослини були підібрані за здатністю справлятися з високим рівнем забруднення та поглинати токсини, допомагаючи очистити атмосферу великого міста.

 

Секретні, маленькі, заховані сади не втрачають своєї актуальності віками. У деяких є щось від усамітнених середньовічних монастирських садів, у деяких, як у китайській шкатулці з кожним разом можна відкривати нові й нові секрети, мозаїчні вставки, таємні написи і приховані в зарослях фігурки. Вивіреною століттями класикою є боскети — альтанки з живих кущів і дерев, або ж навіть цілі галявини, обрамлені стінами з дерев. Секретні місця обладнують і просто серед квітів, замаскувавши лавку або крісло серед високих рослин і злаків, і влаштувавши чудове місце для спостереження за метеликами. Бувають “денні” сади, із червоною гамою квітів, а бувають “вечірні”, у яких із приходом сутінок магічним світлом «загоряються» лілові й білі квіти. Та головним атрибутом секретних садів завжди лишаються символи та знаки, які відомі і знайомі лише тому, для кого було створено цей сад.