park-guell-logo

Park Güell

Парк Гуель — один з найзнаменитіших парків Барселони. Якраз тут стоять ті самі пряникові будиночки, які можна знайти на більшості листівок та календарів з іспанських сувенірних крамничок.

 Park-Guell-May-2017-3

Та пагорб у верхній частині Барселони, в районі Грасіа, планувався зовсім не як парк. За задумом графа Еусебіо Гуель це місце мало перетворитися на район елітного житла, з модною у ті часи атмосферою міста-саду. Після своєї поїздки в Англію Гуель був вражений тамтешніми парковими зонами і загорівся думкою створити щось подібне в Барселоні. Скоро ідея перетворилася на ще більш масштабний план, за яким повинен був вийти не просто парк, а цілий зелений житловий район для барселонської еліти. На самій околиці Барселони мали стояти 60 приватних особняків з приголомшливим видом на місто. За задумом інвестора, тут повинні були з’явитися вілли з садами, зручними доріжками, полянами для ігор і відпочинку. Не просто будинки далеко від міської суєти, а втілення передових для того часу ідей, зелена заміська зона, так зване місто-парк без промислових об’єктів. Втілити архітектурний задум належало другові Гуеля, знаменитому архітектору Антоніо Гауді.

 

Проте затія зазнала краху. Для тогочасної еліти новий район здався занадто пустельним та віддаленим від центру. До всього існувало досить багато обмежень та правил купівлі ділянки. Крім того, що у цій зоні не можна було розміщати жодне виробництво, кожен будинок повинен був розташовуватися в глибині ділянки так, щоб він не затуляв вид на Середземне море, а висота стін по периметру кожної ділянки не повинна була перевищувати 80 сантиметрів. Все це, разом з немаленькою вартістю ділянок, не приваблювало покупців.

 Park-Guell-May-2017-8

Невдача змусила спадкоємців Гуеля продати територію мерії Барселони, яка перетворила його в муніципальний парк. І роль міського парку підійшла цьому місцю якнайкраще.

 

Ідеї Гауді легко розгледіти у будь-якому куточку парка. Парк Гуель мав будуватися на кам’янистій поверхні, і досить великою трудністю була відсутність води. Іншою складністю були круті схили та різкі перепади висоти. Нижня точка ділянки перебувала на рівні 150 метрів над рівнем моря, а верхня — на рівні 210, що вимагало нестандартного рішення прокладання доріг, стежок і розташування ділянок під забудову. Та проектуючи дороги і вулиці Парку Гуель, Гауді намагався не змінювати природний рельєф, не розрівнював і не зрізав його. Внаслідок цього з’явилася велика кількість похилих колон, і дворівневих прогулянкових галерей, що ніби зростають із землі, тунелів та мальовничих поворотів. Деякі з них виглядають настільки природно, що схожі на входи до печер, створених самою природою. Попри те, що ці споруди виглядають досить тендітними, насправді вони дуже міцні, і не потребують реставрації навіть через століття.

 Park-Guell-May-2017-9

Щоб забезпечити рослини водою, Гауді розробив систему накопичення води, яка в спеку використовувалася для поливу, комплексно вирішуючи проблему управління водними ресурсами та запобігання ґрунтової ерозії після сильних дощів. Архітектор шанобливо поставився до існуючої виключно посухостійкої рослинності (сосни, ріжкові дерева, оливи), але вирішив дещо урізноманітнити асортимент рослин. Відвідувачі парка можуть насолоджуватися ароматом і милуватися пишним цвітінням акації сріблястої (Acacia dealbata), у нас часто званою мімозою, милуватися шапками піній (Pinus pinea), а атлаські і гімалайські кедри, мигдальні та сливові дерева доповнюють загальну картину. Запашна герань (Pelargonium graveolens), пітоспорум Тобіра (Pittosporum tobira), навіть розмарин та чебрець не тільки прикрашають собою парк, але й наповнюють його ретельно підібраними ароматами.

 

Територія парку поділена на дві зони: платну, і безкоштовну. У платній частині парку знаходяться найзнаменитіші об’єкти роботи Гауді. Головний вхід в парк, що виходить на вулицю Олот (Carrer d’Olot), прикрашають дві незвичні за формою будівлі, схожі на пряникові будиночки з казки. Один павільйон, з пінаклями, увінчаний типовим для Гауді п’яти променевим хрестом, був призначений під контору адміністрації парку. Інший був побудований для воротаря.

За центральним входом знаходиться невелика площа, з якої беруть свій початок знамениті парадні сходи парку Гуель, що ведуть у «Зал сотні колон». Яких, щоправда, лише 86.

 Park-Guell-May-2017-13

Важко пропустити довгу вигнуту лавку на верхній терасі Парку Гуель, зроблену у вигляді морського змія. Для створення цього шедевра Гауді підключив до роботи свого найталановитішого учня Жузеп Жужоля. Можна звернути увагу, що профіль лави повторює форму людського тіла, адже при будівництві Гауді зробив зліпок спини робочого, посадивши його на сирий матеріал. Лава прикрашена уламками керамічної плитки. Крім того для декору використовували уламки порцелянового і глиняного посуду, і навіть шматочки пляшкового скла. Все це (за винятком бракованої плитки, отриманої з керамічної фабрики) збирали і приносили в парк за наказом Гауді його будівельники. Сам Жужоль приніс дві тарілки з янголятами зі свого фамільного сервізу. Така незвичайна техніка декору викликала подив сучасників. В журналах писали: «Просто вражає! Тридцять мужиків внизу б’ють посуд, а нагорі ще стільки ж її заново складають.”

 

Хоча проект продажу вілл провалився, та все ж таки кілька мешканців оселилися у цьому дивовижному місці. Першим володарем будинку в парку Гуель став адвокат М. Тріас-і-Доменек. Охочого придбати другий будинок так і не знайшлося, і в 1906 році його викупив сам Гауді, який прожив тут до 1925 року. Будинок-зразок теж не зміг знайти собі власника і врешті решт його викупив Гуель, зробивши в ньому свою офіційну резиденцію.

 Park-Guell-2017-2

Всі три будинки прекрасно збереглися до наших днів. Будинок Гуеля був перебудований у муніципальну школу. Будинок Гауді після його смерті став музеєм. Тут можна подивитися на меблі, які архітектор зробив своїми руками, а також зразки убрання для Будинку Міла (Casa Milà) і Будинку Батльо (Casa Batlló). Вхід в будинок-музей платний, 5,50 євро. А за 24 євро можна купити єдиний квиток в будинок-музей Гауді + храм Саграда Фамілія.

Будинок адвоката у верхній частині Парку Гуель донині належить його спадкоємцям. Онуки адвоката, брати Бержес, не тільки залишаються власниками маєтку, побудованого їхнім дідом, але й проводять тут літню відпустку.

 

У безкоштовній частині барселонського парку прокладено велику кількість різних стежок і широких доріг, які поступово перетікають у прогулянкові алеї. Для будівництва яких Гауді використовував тільки тутешні види каменів, що мали досить незвичайний вид. За це їх прозвали «пташині гнізда».

 Park-Guell-May-2017-11

Центральна частина відмінно проглядається з усіх боків, тож якщо вам не принципово посидіти на лаві змії, то квитки можна не брати, побачити лаву можна і з безкоштовної частини парку. Платним для туристів є тільки маршрут Монументаль, і лише в певні години. Відповідно, на решту території парку Гуель доступ вільний, а безкоштовно відвідати Монументаль можна рано вранці (увійти до до офіційного відкриття, тобто до 8 ранку) або ввечері (після 18:15, але швидко темніє).

 

Та якщо ви хочете все ж таки особисто доторкнутися до творінь відомого архітектора, варто заздалегідь купити квитки онлайн. По-перше, це дешевше, 7,50 € за дорослий квиток, проти 8,50 € в касі. Крім того 3-4 години стояння у черзі під іспанською спекою — не найприємніше проведення часу. І краще провести ці години гуляючи дивовижними стежками парку. Важливо тільки пам’ятати, що квитки продаються на конкретну дату і час, в інший час квиток недійсний. Наприклад, якщо ваш квиток на 9-00, то ви можете увійти в парк з 9-00 до 9-30.

 Park-Guell-May-2017-18

До парку досить просто дістатися від станції метро «Lesseps», де треба повернути праворуч по Травессера-де-Дальт і слідувати за вказівниками. Однак доведеться йти в гору, і тому батькам з дітьми краще підійде інший варіант: доїхати до метро «Joanniс» і там сісти на автобус № 116. Можна також доїхати на автобусі 24 від площі Каталонії до воріт у автостоянки. Ще один спосіб дістатися до парку — туристичний екскурсійний двоповерховий автобус, червона лінія, зупинка «Парк Гуель». Від зупинки йти хвилин 8 вгору по вулиці до воріт парку.

 

Крім того, по Барселоні курсують туристичні автобуси. Якщо їхати автобусом Bus Touristic, то вибирати слід блакитний маршрут. А якщо автобусом Barcelona City Tour, то зелений. Виходити на зупинці з однойменною назвою Park Guell.

Park-Guell-2017-4