jardins-etretat-jardin-emotion

Les Jardins d’Etretat

Історія садів Етрета колись розпочалася з картин Клода Моне й одного посадженого дерева. Хоча правильніше було б сказати, що вона, як і все у Франції, почалася з кохання. Моне любив приїжджати до Етрета писати свої знамениті картини. А відома в той час французька актриса Мадам Тебо (Madame Thébeault) була так захоплена і картинами, і автором, що вирішила оселитися на місці, звідки так добре було видно відомі всім скелі, із серії картин створеної художником. Головна тераса Les Jardins d’Étretat розташована саме там, де Клод Моне подовгу працював над серією картин «Les Falaises d’Étretat», що визнані найбільшими шедеврами імпресіонізму.

 jardin-etretat-18

Віллу, яку згодом назвуть «Роксолана», на честь зоряної ролі французької актриси Мадам Тібо, побудували в 1905 році. Будинок було створено за проектом паризького архітектора Луї Валентина в нео-нормандському стилі. Це типовий для регіону фахверк, фасад якого прикрашений обробкою з колотого каменю. І в 1905 ж році садівник Огюст Леканов допоміг актрисі посадити перше дерево, заклавши основу для майбутнього парку.
 
Упродовж багатьох років сади перебували в приватній власності й були зачинені для відвідування. Все змінилося, коли у 2013-му у вілли «Роксолана» з’явився новий власник, а сади навколо були не просто відновлені, а стали новою екстраординарною версією себе. Сьогодні це химерний зелений лабіринт, у якому мистецтво дуже незвично поєднується з природою. По той бік паркану відкривається дивовижний світ, незвичайний, трохи футуристичний, але водночас тісно пов’язаний із віковою історією.

 jardin-etretat-11

«Парк затягує. Я і сам можу бродити по ньому годинами та щоразу бачити щось нове. Хоча є й такі, хто приходить до нас з однією метою — викопати орхідеї, навіть ложечки приносять із собою спеціальні.»
співвласник і творець парку Олександр Гривко.
 
Природний ландшафт Етрета знаходиться під охороною ЮНЕСКО, тому погоджувати довелося не тільки ремонт фасаду, але й кожне дерево. Однак, щойно влада дізналася, що парк буде відкритий для публіки і стане майданчиком для щорічних фестивалів ленд-арту, проекту дали зелене світло. Іншою, несподіваною проблемою, з якою зіткнулися нові власники, став підбір рослин для створення масштабних скульптурних форм у тій частині парку, яка виходить на сторону океану. Хоча температура в Нормандії рідко опускається нижче нуля, морська сіль, яку несе океан, губить на корню все, крім ретельно підібраних сортів
 
jardins-etretat-jardin-emotion


«Створення парку площею два гектари зайняло рекордні терміни — менш ніж півтора року. Та ми навіть змогли відновити всі сорти орхідей, які вирощувала Мадам Тібо.»
співвласник і творець парку Олександр Гривко.
 
У 1907 році Мадам Тебо готувалася до ролі Роксолани — прекрасної й непокірної наложниці султана Сулеймана. Вона зібрала кілька видів рідкісних орхідей і організувала сад на честь інших наложниць гарему. Кожна орхідея символізувала особливу красу й характер однієї з наложниць. Доглядаючи за ними, актриса вживалася в роль своєї героїні.
 

jardin-etretat-20


Сьогодні в парку безліч садів. Сади Етрета це: Le Jardin Avatar, Le Jardin Emotions, Le Jardin Impressions, Le Jardin d’Aval, Le Jardin Zen, Le Jardin La Manche, Le Jardin d’Amont, — різні за тематикою, але об’єднані загальним джерелом натхнення — Нормандією, її історією та пейзажами. Парк у 7000 м² може похвалитися не тільки 35 000 видами рослин, але і творами сучасного мистецтва, органічно вписаними в пейзаж.
 
Les Jardins d’Etretat — це футуристичні живі скульптури, чиї обтічні форми запозичені в самої природи. Згідно з ідеєю проекту, на одній ділянці оспівана краса всього узбережжя, його загадковий підводний світ, виступаючі з води кам’яні арки, знаменитий алебастровий берег. Рослини перетворюються на скелі і зливаються з береговою лінією горизонту, а колекція інсталяцій доповнює ідею саду, відкриває новий зміст і способи сприйняття навколишнього світу. Тут створили фантастичний світ, країну чудес, де нікому не здається дивним, що дерево можна завести, наче справжню музичну скриньку, і з нього поллється справжня музика.
 

jardin-sonore-etretat


Голова йде обертом від кількості реалізованих тут витівок. Причому йдеться не лише про дрімаючих на зелених подушках величезних каучукових головах. Це, мабуть, найвідоміша тематична зона парку — Емоції і дно океану. Рельєф у вигляді раковин морських гребінців створений на честь відомої з XVIII століття устричної ферми в Етрета. Для цього було використано самшит вічнозелений (Buxus sempervirens) і енкіантус японський (Enkianthus japonicas). Футуристичні огорожі-вири і стрижені дерева-скелі створюють привабливу перспективу. Доповнюють враження унікальні каучукові скульптури іспанського художника Самюеля Сальседо, що зображують обличчя людей, які переживають яскравий спектр емоцій. Діаметр кожної голови цієї експозиції, що називається «Краплі дощу», або «Des Gouttes de Pluie» — цілих 1,2 метра.
 
Ще одна дивовижна інсталяція Сергія Катрана «Поки не зникне слово» знаходиться в Саду Дзен. І представляє собою кілька теракотових скульптур, які повторюють форму звукової хвилі від вимовленого на різних мовах слова «мистецтво». Автор перетворює слово в зримий, відчутний об’єкт, пропонуючи йому нову транскрипцію в сучасному мистецтві. Згідно з філософією дзен, сад уособлює гармонію єдності людини і природи. Тут представлені рослини виключно з білим цвітінням, для того щоби посилити відчуття незайманої чистоти. А при русі інсталяція видає ледь чутні заспокійливі звуки.
 

jardin-etretat-14


Сад Стихія символізує рух океану, припливи і відливи. Хвилі і вири майстерно вистрижені з чагарників Phillyrea angustifolia піднімаються гребенями хвиль та спускаються спіралями з блакитних Agapanthus africanus. Зелені піраміди й арки сформовані з тиса ягідного (Taxus baccata) і зроблені у формі характерних кам’яних круч, якими знаменитий алебастровий берег Па-Де-Ко.
 
Сад д’Амон нагадає про алебастрові скелі, що піднімаються над морем, Сад Ла-Манш — про хвилі, що розбиваються о скелі узбережжя. А Сад Аватар, що розташовано на вході до Les Jardins d’Étretat, відкриває портал за межі реальності, у казковий сюрреалізм вистрижених рослин, де навіть дерева можуть грати свою музику.
 

jardin-etretat-13


У всьому парку переплітаються коріння вікових дерев — природа створила це дивовижне місце, а нова філософія садів Етрета підкреслила унікальність природної краси. Про арт-об’єкти і скульптури парку можна писати ще одну статтю, та краще прогулятися тут самому, хоча б для того, щоби побачити, як плетений Клод Моне, пише картину заходу сонця.
 
Парк знаходиться за адресою Avenue Damilaville, 76790 Étretat, France. На машині сюди можна доїхати з Парижа за дві з половиною години. Потрібно виїхати на дорогу A13, далі з’їхати в напрямку Pont de Tancarville і слідувати вказівкам GPS. Або ж спробувати добратися потягом, свого вокзалу в Етрета немає, найближчий — Le Havre, куди ходять регулярні потяги з Парижа. А звідти можна доїхати до Етрета на 24 автобусі.

jardin-elements-etretat-vue-magnifique


Les Jardins d’Etretat відчинено щодня з 10:00 до 19:00.

Вартість дорослого квитка 8 €, дитячого (до 12 років) — 5 €, а малюки до 2-х років можуть гуляти парком безкоштовно.

 

7c214c997124d99e9089c98e6b3ee6a6